Sprzęt do integracji sensorycznej

Czym jest zabawa sensoryczna?

Termin zabawa sensoryczna opisuje różnorodne kreatywne zajęcia oparte na zabawie i ruchu, które pomagają dzieciom rozwijać umiejętności przetwarzania sensorycznego. Zabawy sensoryczne to doskonałe narzędzie rozwojowe dla wszystkich dzieci, niezależnie od tego, jak radzą sobie z bodźcami sensorycznymi. Zabawa sensoryczna może być również szczególnie pomocna dla dzieci, których nadwrażliwość na informacje zmysłowe lub potrzeba dodatkowych bodźców zmysłowych wpływa na codzienne czynności.

Pamiętasz te pięć zmysłów, o których uczyłeś się w szkole podstawowej – wzrok, słuch, dotyk, smak i węch?

  • Spacery ze zwierzętami: Umieść w filiżance imiona lub zdjęcia różnych zwierząt. Na zmianę wybierajcie zwierzę z kubka i chodźcie jak to zwierzę. Skoncentruj się na ruchach zwierząt wymagających obciążania wszystkich kończyn, takich jak pełzanie, chodzenie po krabach, skakanie lub chodzenie na niedźwiedziach. Odbywa się to poprzez położenie rąk i stóp na ziemi, utrzymując nogi i ramiona wyprostowane i poruszając się do przodu!
  • Krab pustelnik. Połóż duży worek ryżu lub fasoli na plecach dziecka i pozwól mu się czołgać z ciężką „muszlą” na plecach. Zmierz, jak daleko mogą się przesunąć, nie upuszczając go. I zobacz, czy za każdym razem uda im się pobić swój własny rekord.
  • Taczka: Przytrzymaj dziecko za kostki i zobacz, jak daleko może dojść, chodząc na rękach. Jeśli jest to małe dziecko, podczas wchodzenia po schodach trzymaj go za kostki.
  • Przepychanie się przez ścianę: Niech dziecko stanie obiema rękami opartymi o ścianę, rozstawionymi na szerokość ramion. I powiedz mu, aby spróbowało przesunąć ścianę, licząc do 20. Dołącz się, pokazując, jak przenieść cały ciężar ciała w pchanie. Powtórz to pięć lub więcej razy, za każdym razem licząc do 20.
  • Ciężkie ładunki: Niech Twoje dziecko będzie pomocnikiem w dniu, który akurat będzie pełen ciężkich prac związanych z dźwiganiem! Mogą przenosić duże butelki po napojach z korytarza do spiżarni, przenosić kosz na pranie z pokoju do pokoju, zapełniając go po drodze książkami lub układać wszystkie konserwy z podłogi spiżarni na półkę.