Sprzęt do integracji sensorycznej

Sprzęt do integracji sensorycznej i jego zalety

Integracja sensoryczna to sposób, w jaki uczymy się odbierać i reagować na informacje zmysłowe, takie jak dotyk, zapachy, dźwięki, smaki i widoki. Otrzymujemy informacje z materiałów i przedmiotów, które aktywują nasze zmysły. Informacje następnie trafiają do naszego mózgu, gdzie reagujemy w oparciu o informacje zmysłowe i wspomnienia przeszłych doświadczeń.

Krótko mówiąc, integracja sensoryczna to proces uczenia się, jak reagować na informacje zmysłowe. Na przykład możemy dowiedzieć się, że ogień jest zbyt gorący, aby go dotknąć, słońce jest zbyt jasne, aby na nie patrzeć bezpośrednio, i nie lubimy smaku musztardy. Większość naszych reakcji na informacje zmysłowe kształtuje się w młodym wieku, kiedy eksplorujemy otoczenie podczas zabawy.

Ale nie każdy tak łatwo integruje informacje sensoryczne. Niektóre dzieci mają trudności z integracją sensoryczną i pozostają one wraz z wiekiem. Częściej zdarza się to u dzieci autystycznych.

Nasze rozumienie integracji sensorycznej sięga około 50 lat wstecz, kiedy amerykański psycholog Jean Ayres zafascynował się doświadczeniami zmysłowymi i ich wpływem na szkołę i życie codzienne.